Hollywood annual who’s-who, what’s-what, and who-wore-what extravaganza was last night, and in the interests of not spoiling anything significant above the line break for those of you planning to watch it later tonight, there were no awkward envelope malfunctions. Maybe that’s also a spoiler.

Okay, but from now there are definitely spoilers.

Guillermo del Toro’s intriguing merman love drama The Shape of Water was this year’s big winner, claiming four awards including best movie and best director. As host Jimmy Kimmel explained to the post-#MeToo audience, “we will always remember this year as the year men screwed up so badly, women started dating fish”. In other categories, Frances McDormand scooped best actress for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, and Gary Oldman took best actor for his performance as Winston Churchill in Darkest Hour. Sam Rockwell nabbed the best supporting actor trophy, also for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, and best supporting actress went to Alison Janney for the Tonya Harding ice-skating biopic I, Tonya.

Here’s the complete list, with the winners in bold:

Best movie

Call My By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best actor

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Gary Oldman, Darkest Hour

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Best actress

Sally Hawkins, The Shape of Water

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

Best director

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

Greta Gerwig, Lady Bird

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Guillermo del Toro, The Shape of Water

Best original song

Mighty River from Mudbound (music and lyrics by Mary J. Blige, Raphael Saadiq, and Taura Stinson)

Mystery Of Love from Call Me by Your Name (music and lyrics by Sufjan Stevens)

Remember Me from Coco (music and lyrics by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez)

Stand Up For Something from Marshall (music by Diane Warren, lyrics by Lonnie R. Lynn and Diane Warren)

This Is Me from The Greatest Showman (music and lyrics by Benj Pasek and Justin Paul)

Best original score

Dunkirk, Hans Zimmer

Phantom Thread, Jonny Greenwood

The Shape of Water, Alexandre Desplat

Star Wars: The Last Jedi, John Williams

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell

Best cinematography

Blade Runner 2049, Roger A. Deakins

Darkest Hour, Bruno Delbonnel

Dunkirk, Hoyte van Hoytema

Mudbound, Rachel Morrison

The Shape of Water, Dan Laustsen

Best original screenplay

The Big Sick (written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani)

Get Out (written by Jordan Peele)

Lady Bird (written by Greta Gerwig)

The Shape of Water (screenplay by Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, story by Guillermo del Toro)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (written by Martin McDonagh)

Best adapted screenplay

Call Me by Your Name (screenplay by James Ivory)

The Disaster Artist (screenplay by Scott Neustadter and Michael H. Weber)

Logan (screenplay by Scott Frank, James Mangold, and Michael Green, story by James Mangold)

Molly’s Game (written for the screen by Aaron Sorkin)

Best live action short film

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmett

The Silent Child

Watu Wote/All of Us

Best short documentary

Edith+Eddie

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

Best film editing

Baby Driver, Paul Machliss and Jonathan Amos

Dunkirk, Lee Smith

I, Tonya, Tatiana S. Riegel

The Shape of Water, Sidney Wolinsky,

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Jon Gregory

Best visual effects

Blade Runner 2049 (John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, and Richard R. Hoover)

Guardians of the Galaxy Vol. 2 (Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, and Dan Sudick)

Kong: Skull Island (Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, and Mike Meinardus)

Star Wars: The Last Jedi (Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan, and Chris Corbould)

War for the Planet of the Apes (Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon,and Joel Whist)

Best animated movie

The Boss Baby

The Breadwinner

Coco

Ferdinand

Best animated short film

Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

Best supporting actress

Mary J. Blige (Mudbound)

Allison Janney (I, Tonya)

Lesley Manville (Phantom Thread)

Laurie Metcalf (Lady Bird)

Octavia Spencer (The Shape of Water)

Best foreign language movie

A Fantastic Woman

The Insult

Loveless

On Body and Soul

The Square

Best production design

Beauty and the Beast (production design by Sarah Greenwood, set decoration by Katie Spencer)

Blade Runner 2049 (production design by Dennis Gassner, set decoration by Alessandra Querzola)

Darkest Hour (production design by Sarah Greenwood, set decoration by Katie Spencer)

Dunkirk (production design by Nathan Crowley, set decoration by Gary Fettis)

The Shape of Water (production design by Paul Denham Austerberry, set decoration by Shane Vieau and Jeff Melvin)

Best sound mixing

Baby Driver (Julian Slater, Tim Cavagin, and Mary H. Ellis)

Blade Runner 2049 (Ron Bartlett, Doug Hemphill, and Mac Ruth)

Dunkirk (Mark Weingarten, Gregg Landaker, and Gary A. Rizzo)

The Shape of Water (Christian Cooke, Brad Zoern, and Glen Gauthier)

Star Wars: The Last Jedi (David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, and Stuart Wilson)

Best sound editing

Baby Driver (Julian Slater)

Blade Runner 2049, Mark Mangini and Theo Green

Dunkirk, Richard King and Alex Gibson

The Shape of Water, Nathan Robitaille and Nelson Ferreira

Star Wars: The Last Jedi, Matthew Wood and Ren Klyce

Best documentary film

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Icarus

Last Men in Aleppo

Strong Island

Best costume design

Beauty and the Beast (Jacqueline Durran)

Darkest Hour (Jacqueline Durran)

Phantom Thread (Mark Bridges)

The Shape of Water (Luis Sequeira)

Victoria & Abdul (Consolata Boyle)

Best makeup and hairstyling

Darkest Hour (Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, and Lucy Sibbick)

Victoria & Abdul (Daniel Phillips and Lou Sheppard)

Wonder (Arjen Tuiten)

Best supporting actor

Willem Dafoe (The Florida Project)

Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Richard Jenkins (The Shape of Water)

Christopher Plummer (All the Money in the World)

Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

More stuff like this: